بحران در بحران در موقع زلزله

بحران در بحران در موقع زلزله

زلزله خفيف تهران نشان داد عليرغم همه صحبت‌هايي‌که درباره زلزله مي شود و نگراني هاي موجود هيچ دستگاهي به مردم آموزش هاي لازم را نداده است.ظاهرا از زلزله همين را مي توانيم بگوييم که چقدر کشته برجاي مي گذارد ،چقدر کمبود امکانات داريم ، آتش سوزي امانمان را مي برد و حرفه هايي از اين دست که البته همه اين انذارها در جاي خود مثبت و مفيد است اما هيچگاه به مردم نمي گوييم اگر زلزله شد چه کنند. نتيجه مي شود آنکه همه به خودرو ها هجوم ميبرند.همه به خيابانها مي آيند،همه خط هاي موبايل را اشغال ميکنند و...در يک کلمه خودمان تهران را قفل ميکنيم !. در جنين شرايطي بر فرض آنکه ستاد مديرت بحران قابلي هم داشته باشيم خود به خود آنرا ناکارآمد خواهيم کرد.صدها ستاد بحران هم آماده شود در قفل تهران بي خاصيت خواهد بود .

به نظرم مهندسان عمران نظام مهندسي استان تهران وظيفه فرهنگسازي بزرگي به دوش دارند.که البته اين مهم با همکاري و ايفاي نقش رسانه ها و صدا و سيما به سرانجام مي رسد.

اين مهندسان به خوبي ميدانند بسياري از بخشهاي تهران و خانه هاي تهران که در ده سال اخير ساخته شده اند با ضرايب بالا و لحاظ زلزله طراحي شده اند و نکات ايمني در آن لحاظ شده تهران در نقاط جنوبي آسيب پذير است وآن هم در بخش خانه هاي قديمي ساز .آنگونه نيست که در اثر هر تکاني همه خانه هاي تهران ويران شوند.در صورت بروز يک زلزله با بيش از 7 ريشتر قدرت و با توجه به آنکه در چه فاصله اي از شهر باشد يا کدام گسل فعال شده باشد ميزان خرابي ها متفاوت است.در صورت فعاليت گسل شمال تهران در صورتي که مردم بجاي فرار و هجوم به خيابان ها که باعث وارد شدن تلفات و خسارات جاني بيشتر به شهروندان مي شود بايد آموزش داد که شهروندان چگونه پناه بگيرند.در زلزله هاي قدرتمند هرکس در خانه خود در جاي مناسب پناه بگيرد که از ريزش ديوارهاي جانبي در امان باشد خودش را بهتر نجات داده تا کسي که به سمت خيابان بدود. نظام مهندسي استان تهران مي بايد آماري دهد از ميزان ساخت و ساز هاي اصولي و زير نظر نظام مهندسي تا نگراني ها کاهش يابد .در تصاوير زلزله کرمانشاه به وضوح ديده شد در کانون زلزله ساختمانهاي تازه ساز کمترين آسيب را ديدند. حتي مسکن هاي مهر که مورد انتقاد جدي قرار گرفتند از پايه و ستون ريزش نداشتند و ديوارهاي جانبي آنها ريزش داشت اين يعني در آن ساختمان ها هم هرکس در جاي مناسب پناه مي گرفت در امان بود.اين يک پيام دارد.

تهراني ها بايد به دليل فعاليت سازمان نظام مهندسي و سخت گيري هاي مهندسين اين سازمان در سالهاي اخير؛ به ساختمان مسکوني خود اطمينان بيشتري داشته باشند و با هجوم يکبار به خيابانها تهران را قفل نکنند که قطعا اين قفل کردن ، ترس و اضطراب مشکلات بزرگتري ايجاد خواهد نمود و بحران در بحران ايجاد خواهد کرد.

لينک اين خبر در:
روزنامه همبستگي

چهارشنبه 23 اسفند 1396
کلیه حقوق وب سایت متعلق به مهندسین داریان می باشد.