اظهارات تازه نخست‌وزير اسرائيل درباره آينده حضور جمهوري اسلامي در سوريه

اظهارات تازه نخست‌وزير اسرائيل درباره آينده حضور جمهوري اسلامي در سوريه

تانياهو آماده ماجراجويي عليه ايران مي‌شود؟

?? خاورميانه آبستن تحولات جدي و مهمي است؛ تحولاتي که مي‌تواند يک سر آن افزايش تنش ميان قدرت‌هاي بزرگ منطقه‌اي باشد و سر ديگر آن بالا گرفتن جنگ نيابتي و يا حتي مستقيم ميان آن‌ها؛ جنگي که احتمالاً با بي‌تدبيري رژيم صهيونيستي جرقه آن زده شود و پيامد آن فراگرفتن آتش اين جرقه در کل منطقه خواهد بود.

?? پس از نزديک به شش سال، تهديد بزرگ خاورميانه و حتي کل جهان يعني تروريسم و در رأس آن داعش با مقاومت حاميان حکومت بشار اسد به‌ويژه ايران و سوريه دفع شد. انتظار مي‌رفت که با دفع تهديد و خطر تروريسم، خاورميانه کم‌کم به سمت آرامش و ثبات حرکت کند؛ اما اين انتظار تا حدود زيادي ساده انديشانه بود به‌ويژه آنکه داعش نتوانسته بود اهداف موردنظر حاميان عبري – عربي خود را تحقق ببخشد.

?? جلوگيري از نفوذ ايران و ممانعت از تبديل‌شدن به قدرت منطقه‌اي حداقل از جانب کشورهايي همچون ترکيه و عربستان سعودي به‌هيچ‌وجه پنهان و کتمان نشد. به‌ويژه در روزهاي ابتدايي جنگ در سوريه که با تسليح و تجهيز لجستيکي مخالفان حکومت سوريه، مستانه شمارش معکوس سقوط اسد را آغاز کرده بودند.

?? عربستان سعودي درگير با بي‌ثباتي داخلي و بازي تاج‌وتخت ميان شاهزادگان جوان و گرفتار در باتلاق جنگ سه‌ساله با کشور کوچک يمن تا به امروز تقابل با ايران را به همان جنگ لفظي و اتهام زني‌هاي بي‌اثر محدود کرده است و بعيد به نظر مي‌رسد که اساساً بخواهد پا از اين فراتر هم بگذارد.

?? بر اساس آنچه چندي پيش کارشناسان روس اعلام کردند عربستان سعودي باوجود خريد تسليحاتي ??? ميليارد دلاري از آمريکا و حتي با مشارکت متحدان عرب خود هم قدرت رويارويي با توان نظامي ايران را ندارد. اين در حالي است که طبق آمار منتشرشده توسط بانک جهاني ذخاير ارزي عربستان سعودي از 790 ميليارد دلار قبل از شروع جنگ يمن به حدود چهارصد ميليارد دلار در پايان سال ميلادي گذشته کاهش‌يافته است.

لينک اين خبر در:
روزنامه رويداد 24

چهارشنبه 23 اسفند 1396
کلیه حقوق وب سایت متعلق به مهندسین داریان می باشد.